Podział majątku objętego uprzednio wspólnością majątkową małżeńską

Kiedy możliwy jest podział majątku wspólnego małżonków?

Z chwilą zawarcia małżeństwa powstaje między małżonkami z mocy ustawy wspólność majątkowa.

Wspólność ta może jednak ustać w wyniku rozwiązania małżeństwa przez rozwód lub w wyniku zawarcia umowy majątkowej małżeńskiej ustanawiającej rozdzielność majątkową. Dotychczasowy majątek objęty wspólnością majątkową małżeńską z chwilą ustania tej wspólności staje się współwłasnością małżonków (najczęściej w równych udziałach).

Podział takiego majątku, którego wspólność ustała, może nastąpić w drodze umowy lub przed sądem. Warunkiem dokonania umownego podziału majątku jest jednak zgoda małżonków lub byłych już małżonków w zakresie sposobu podziału takiego majątku.

Umowny podział majątku wspólnego może obejmować cały majątek wspólny małżonków albo tylko jego część przy czym jeżeli przedmiotem umowy o podział majątku jest nieruchomość, użytkowanie wieczyste albo spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, umowa taka musi zostać zawarta w formie aktu notarialnego.

Umowa podziału majątku a podatki pobierane przez notariusza

Warto wiedzieć, że umowa podziału majątku wspólnego nie podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych ani podatkiem od spadków i darowizn.

Jakie są zalety podziału majątku u notariusza?

Niewątpliwie największymi zaletami umownego podziału majątku u notariusza są:

  • możliwość dokonania podziału szybko, sprawnie i w wybranym przez strony, odpowiadającym im terminie (w sądzie trzeba będzie dostosować się do wyznaczonych terminów ),
  • odformalizowanie (wystarczy umówić się na spotkanie, nie trzeba pisać pism, wniosków itd. ),
  • brak konieczności angażowania rzeczoznawców majątkowych ( notariusz w przeciwieństwie do sądu nie bada wartości majątku podlegającego działowi, opierając się na oświadczeniach stron),
  • brak konieczności angażowania pełnomocnika.

Kancelaria Notarialna

Edyta Niemirska, Agata Redlicka – Skupińska

00-544 Warszawa
ul. Wilcza 33 lok.23